Práca

        

    Toto je časť, ktorú je veľmi ťažké popísať, tak aby bola jednoznačným návodom ako si nájsť prácu. Je to ťažké aj na Slovensku a to hovoríme po slovensky. 

     Ťažko povedať čo si človek predstavuje pod pomocou pri hľadaní práce, ale skúsim vám opísať čo si pod tým predstavuje agentúra cez, ktorú som ja vycestoval do Londýna. Pomoc pri hľadaní práce je jeden pre vás možno najpodstatnejší bod, za ktorý ste ochotní dať agentúre peniaze.Táto  agentúra za všetky služby  berie 15 000 Sk. Pod pomocou prihľadaní práce si predstavujú to, že vám ukážu, kde je Job centrum, čo je budova kde sú dotykové obrazovky a vy si naklikáte miesto, profesiu a iné požiadavky a získate informácie o voľných pracovných miestach aj s kontaktami na ľudí, s ktorými si dohodnete stretnutie väčšinou telefonicky - tú schôdzku Vám dohodnú aj v tejto agentúre nakoľko má sídlo priamo v Londýne, ale na stretnutie idete sami. Pracovné miesta, ktoré Vás zaujali je možne vytlačiť primo na termináli, ktorý sa veľmi jednoducho ovláda. Treba podotknúť, že je nutné vedieť aspoň trochu komunikovať a rozumieť po anglicky, to samozrejme na Slovensku v agentúre nepovedia nikomu, keď jedno dievča nemohlo zohnať prácu, tak poslala do agentúry v Česku svoju matku, kde jej povedali, že prácu zoženú iba takí, ktorí vedia dobre po anglicky.  Ďalej Vám dajú asi 5 strán pracovných agentúr, kde je nutné sa zaregistrovať a u niektorých zaplatiť poplatok 100 - 200 Ł, iné vystupujú ako Váš zamestnávateľ a firme na vás účtujú napr. 8 Ł/hod a vám platia 4 Ł/hod. Niekedy je aj vyšší rozdiel. Tiež vám ešte dajú odkazy na www stránky, kde možno pozerať voľné pracovné miesta. Prípadne vám ukážu noviny a časopisy, kde sú tiež pracovné ponuky. Toto všetko som sa dozvedel aj bez nich asi  za 10 hod pobytu v Londýne. A ešte aby som nezabudol dokonca vám aj táto agentúra nájde prácu ak ste dosť nervózny a drzí, ale ide väčšinou o prácu nelegálnu pomerne namáhavú a za 4 Ł/hod. No a teraz čo som sa o nich dozvedel od jednej partie Slovákov, pre ktorých som robil, že ešte si z vášho zárobku si táto agentúra v niektorých prípadoch  strháva 33% za sprostredkovanie, pekné svinstvo, že. Navyše ak chcete v Anglicku oficálne pracovať musíte mať založený bankový účet, ktorý získať je dosť náročné. Síce agentúra sľúbi pomoc v tomto smere, ale to je len sľub, všetko je na Vás. Nedá sa v tomto smere spoľahnúť na to, že v tejto banke otvorili pred pár minútami účet kamarátovi a vám ho tiež otvoria. je to dosť prísne. Taktiež potrebujete NINO, čo je nejaké číslo, pre odvod poistného, ale bez toho sa práca dá zohnať - údajne niektoré firmy to vybavujú za zamestnancov, ale čítal som zopár vyjadrení, že sú to väčšinou firmy, ktoré chcú aby ste u nich pracovali za pár libier a neoficiálne. Podpora tejto agentúry pri hľadaní práce je mizerná - povedal by som žiadna. A prácu mimo Londýn o tom nechcú ani počuť, lebo by prišli o peniaze za ubytovanie. 

    Môžete byť akýkoľvek odborník začínate vždy od nuly, nakoľko všetci vyžadujú prax v Anglicku a tiež veľa certifikátov, nie všade. Získať akúkoľvek podradnú prácu je tiež veľmi náročné - sú to práce ako roznos letákov, držanie tabule na Oxford street, umývanie záchodov atď. V Londýne umývajú záchody ľudia, ktorí vedia dobre po anglicky a dokonca sú to aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia ( právnici, lekári z Uzbekistanu)... Zárobky sú tu tiež veľmi nízke v porovnaní s inými mestami aj o tretinu nižšie pri rovnakej práci. Väčšinou sa začína so 4 Ł/hod., ale pokiaľ nezmeníte prácu zárobok sa vám nezvýši, lebo je tam veľa uchádzačov. V Londýne musíte prácu hľadať neustále, lebo dnes ešte prácu máte a zajtra ste prepustený. Je to tam horšie ako na Slovensku, pokiaľ nemáte fakt dobrú známosť, tak dobré miesto nedostanete.

     Agentúru by som využil iba vtedy, keby som mal 100% - nú prácu  a zaplatil by som im až z prvej výplaty. Údajne sú aj také. Najlacnejšie by bolo nájsť si prácu zo Slovenska a ísť na istotu, ale to sa dá len ak tam niekoho poznáte. Dôležité je si uvedomiť, že dobrá angličtina je veľkou výhodou pri hľadaní práce, ale nie je zárukou. Najnovšia informácia hovorí, že až 99% ľudí, ktorí nevedia po anglicky sa vracajú späť. Ja keby som tam išiel, tak by som sa skontaktoval z niekym kto tam už je, čo nie je problém lebo napr. na www.abserv.sk je takýchto kontaktov dosť a s ním sa dohodol na spolupráci. Je to určite lacnejšie  a výhodnejšie ako platiť drahú agentúru.